Jak dobrać tapetę do pomieszczenia? Praktyczne porady!

Jak dobrać tapetę do pomieszczenia? Praktyczne porady!

Jak dobrać tapetę do pomieszczenia? Praktyczne porady!

Tapety to świetna alternatywa dla monotonnych ścian pomalowanych farbami. Wybierając odpowiedni wzór i kolorystykę, możemy całkowicie odmienić wygląd naszego mieszkania lub pokoju. Jednak, jak dobrać tapetę do pomieszczenia, by prezentowała się atrakcyjnie i zachwycała nas każdego dnia? Oto kilka praktycznych porad!

Zastanów się, jakie masz preferencje kolorystyczne

Kolor tapety to kluczowy element naszego wnętrza. Warto pamiętać o tym, że kolor odczuwany jest inaczej w pomieszczeniu z naturalnym światłem, a inaczej w ciemnym. Dlatego, przed dokonaniem wyboru tapety, należy zastanowić się, jakie mamy preferencje kolorystyczne i jak wygląda położenie mieszkania. W jaki sposób wyeliminować źle odbierane kolory? Po prostu wystarczy wybrać ciepłe barwy, takie jak żółty, pomarańczowy lub czerwony, jeśli pomieszczenie skierowane jest na północ lub wschód. W takiej sytuacji warto zrezygnować z zimnych kolorów, które dodatkowo zimują mieszkanie. Jeśli pomieszczenie skierowane jest na południe lub zachód, możemy zdecydować się na chłodne odcienie, np. błękitny, zielony lub fioletowy.

Rozważ wielkość i kształt pomieszczenia

Wybierając tapetę do pokoju, ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego wielkość i kształt. Wąskie i długie pomieszczenia optycznie skrócimy, dostrajając tapetę z pionowym wzorem, natomiast niskie sufity i wąskie korytarze otworzymy dobierając tapetę z niewielkim wzorem. W przypadku dużych pomieszczeń możemy zdecydować się na tapetę z dużym wzorem, ale w małych powierzchniach warto postawić na niewielkie wzory. Jeśli urządzamy mały pokój dziecięcy, to warto zwrócić uwagę na klasyczne, niezobowiązujące wzory, które będą sprawdzały się przez kilka lat.

Oczyść swoją przestrzeń

Przed ułożeniem tapety, warto dokładnie oczyścić pomieszczenie i usunąć wszelkie insekty i bakterie. Jeśli mamy do czynienia z ryzykiem alergicznych reakcji, to koniecznie musimy postawić na materiały tapetowe, które mają właściwości antybakteryjne. Właśnie wtedy możemy być pewni, że nasze pomieszczenie jest czyste i bezpieczne.

Zastanów się, czy chcesz indywidualizować swoje mieszkanie

Tapety przede wszystkim udostępniają nowoczesne materiały tapetowe, ale także dają możliwość indywidualizacji pomieszczeń. Jeśli chcemy mieć niepowtarzalne mieszkanie, warto postawić na tapetę z indywidualnym grafiką. Właśnie wtedy możemy określić rozmiar rysunku, kolorystykę i kształt.

Podsumowując, wybór tapety to zadanie wymagające uwagi i dbałości o każdy detal. Dlatego też, przed dokonaniem nieodwracalnych wyborów, warto skonsultować się z ekspertami i zastanowić się nad właściwym stylem i wzorami tapet. Jednakże, patrząc na zdjęcia aranżacyjne pokazujące walory różnych pomysłów na tapety do prawie każdej przestrzeni domowej, nie trzeba biegać do ekspertów, ale warto samemu przetestować kilka wariantów i wybrać najlepszy. Warto podkreślić, że minimalistyczne aranżacje i proste klasyczne wzory tapet idealnie wpisują się w trendy ostatnich lat, co sprawia, że nie trzeba przepłacać, by w prosty sposób cieszyć się wspaniałą dekoracją ścian.